Popüler Diyetler

Yeşil Çay

Öncelikle yeşil çay nedir ve nasıl elde edilir birazcık bahsedeyim. Camellia sinensis bitkisinin yapraklarının toplanıp hızla kurutulması ile elde edilen ve aynı bitkiden elde edilen siyah çaydan farklı olarak fermente olmayan bitkisel çaylardandır.
***Yeşil Çay ve Sağlık İlişkisi
-İçerisinde bulunan polifenolik bileşikler dolayısıyla antioksidan bir içecek olduğu ve bir çok hastalığın gelişimini ve oluşumunu önlediği düşünülmektedir.( Siyah ve yeşil çayda kafein ve antioksidan vardır. Fakat yeşil çay daha az işlem gördüğü için antioksidan miktarı siyah çaya göre daha yüksektir.)
– Yeşil çayın yetişkin her yaş grubunda başta koroner kalp damar hastalıkları(KKH), inme, kalp damar hastalıkları(KDH), hipertansiyon, mide ve kolerektal (kalın bağırsak kanseri) gibi çeşitli kanser türleri, antiviral hastalıklar(enfeksiyon hastalıkları) ve antiinflamatuar hastalıklar ve artrite(vücut tarafından üretilen, eklemlerde meydana gelen iltihabik durumdur.) karşı koruyucu etkileri ile kemik yoğunluğunu düzenleyici etkileri olduğu yapılan çalışmalarla gösterilmiştir.
– Antimikrobiyal etkisi: dişlerde tartar ve çürük oluşumuna neden olan bakterileri etkilerini azaltmakta ve bu bakterilerin diş minesine yapışmasını engellemektedir. Ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca ülsere neden olan Helicobakter pylori’ nin gelişimini engellemektedir.
– İnsanda kotü kolesterolü azaltarak ve iyi kolesterolü artırarak damar sertliğini önlemektedir.
– Yağ metabolizmasını düzenleyerek yüksek yağlı gıdalarla beslenmekten kaynaklanan obeziteyi önlediği gösterilmiş.
– Şeker hastalığının ve koroner kalp hastalığına yakalanma riskinin yeşil çay tüketimi ile azaldığı saptanmıştır.
– Fiziksel aktivite alışkanlığı olan ve yeşil çay tüketimi olan kişilerde kemik mineral yoğunluğu daha yüksek bulunmuştur. Bu da yeşil çayın kemik sağlığı üzerinde koruyucu rolü olduğunu düşündürmektedir.
ÖNEMLİ: Her sağlıklı yiyecekte olduğu gibi yeşil çayda da sınırsız tüketim söz konusu değildir. Sağlıklı etkilerinin yanında fazla tüketilmesi ile oluşacak zararlı etkileri de vardır. Bunlar düşünülerek günde 5-7 fincan çay ( yeşil ve siyah çay) dan fazla çay tüketilmemelidir ve en önemlisi çay yemeklerden en az 45 dakika önce veya sonra içilmelidir.  ### Her yiyecek de olduğu gibi yeşil çay tüketiminde de kişisel farklılıklar vardır. Kendiniz için en doğru bilgiyi almak için diyetisyene başvurabilirsiniz.

Yazarımız hakkında

Avatar

Konuk Yazar 3

Yorum Yazın!