Popüler Diyetler

Fazla Protein Tüketimi

“Basmışım aminoasidi taş gibiyim” sözünü duyunca hepimiz gülümseriz Peki, fazla aminoasit alımının insanlarda ne gibi etkisi olabilir?

-Öncelikle günlük protein gereksinimi ne kadardır bundan bahsedeyim. TÜBER(Türkiye Beslenme Rehberi) ‘e göre kişisel farklılıklar olmakla birlikte vücut ağırlığının kg başına 1 gram protein alınması önerilir. Bu da günlük enerjinin yaklaşık %12-20 sine (yetişkinler için) denk gelmektedir. Yine TÜBER ‘ e göre ülkemizde alınan enerjinin makro besinlerden gelen yüzdesi alınan proteinin kalitesinde bir miktar düşüklük olsa da genel itibari ile protein alımımız yeterlidir.

-Gelelim yüksek protein alımı vücutta ne gibi sonuçlar doğuruyor;

***Sıçanlara enerjinin %35’inin proteinden geldiği diyet ile %15’inin proteinden geldiği diyetin böbrek fonksiyonları üzerine etkisi incelenmiş ve sonuç olarak uzun süreli yüksek protein alımının böbrek fonksiyonlarına zarar verdiği düşünülmüş.

*** Yine yapılan araştırmaya göre kadınlarda düşük karbonhidratlı-yüksek proteinli bir diyet ile kardiyovasküler hastalıkların insidansı incelenmiş ve sonuç olarak günlük karbonhidrat miktarında azalmaya karşılık, protein alımında artışın kalp damar hastalıklarından ölüm riskini %5 oranında artırdığı bulunmuştur.

√Sonuç olarak; ” Benim protein ihtiyacım ne kadar ve bunu normal beslenmem de yer alan proteinden zengin yumurta, süt, peynir, yoğurt, et, tavuk, balıktan karşılıyor muyum?” sorusunu kendinize sorun. Eğer yetersiz olduğunu düşünüyorsanız bir diyetisyene başvurunuz. Bilinçsizce yazılan diyetlerden ( spor hocası vb. bu konuda bilgi sahibi olmayan kişilerin yazdığı diyetlerden ) uzak durunuz…

Yazarımız hakkında

Avatar

Konuk Yazar 3

Yorum Yazın!