Popüler Diyetler

Düşük Karbonhidratlı Diyetler

Günümüzde en çok popüler olan diyetlerden birisi de “Düșük karbonhidratlı diyetler” hatta insanlarda resmen karbonhidrat fobisi oluşmuş durumda. Ben kesinlikle sağlıklı karbonhidratların beslenmemizde yer alması taraftarıyım.Sağlıklı karbonhidratlara tahıllar, bazı sebzeler, meyveler, kuru baklagilleri örnek olarak verebiliriz. Düşük karbonhidratlı diyetlerde bunların tümüne sınırlama getiriliyor ve günlük karbonhidrat alımı 20-60 gram arasına düşürülüp karbonhidrattan gelen enerjide günlük 80-240 kkal arasında değişiyor.Fakat araştırmalara bakacak olursak bu durumun sağlık için çeşitli zararları olabilir…

◾ Düșük karbonhidratlı diyetler HDL kolesterolün (iyi huylu kolesterol) artmasına sebep olmuş fakat aynı zamanda LDL(kötü huylu kolesterol)ün de artmasına sebep olduğu bulunmuş bu durum da ilerde kalp damar hastalıklarına yol açabilir.
◾ Düșük karbonhidratlı diyetlerin kısa vadede hızlı bir kilo kaybı sağladığı bulunmuş fakat uzun vadede normal düzeyde karbonhidrat içeren bir diyetteki kilo kaybından anlamlı bir farkı bulunamamıştır.
◾ Düșük karbonhidratlı diyetlerin kısa ve uzun vadede çeşitli sağlık problemlerine yol açtığı bulunmuştur. Buna örnek olarak baş ağrısı, nefes kokusu, kırışıklık, kas krampları, yorgunluk, cilt kızarması, konstipasyon(kabızlık), diyare(ishal) ve çeşitli kronik rahatsızlıklara yol açabileceği bulunmuştur.
◾Son olarak sağlıklı karbonhidrat kaynaklarını bu denli beslenmenizde sınırlayınca vücudunuzda vitamin, mineral eksiklikleri de kaçınılmaz olacaktır.
Düșük karbonhidratlı diyetlerin kısa vadede vücuda olumlu etkileri de mevcut ancak uzun vadede vücuda ne gibi etkileri olabilir hâlâ belirsiz… Bu yüzden beslenmemizde iyi karbonhidrat, yağ ve protein kaynaklarına her zaman dengeli bir şekilde yer vermek en doğru karar olacaktır. Sağlıcakla kalın…

Yazarımız hakkında

Avatar

Konuk Yazar 2

Yorum Yazın!