Genel Bilgiler

Gece Yemek Yemek Sakıncalı Mıdır?

Bir çoğumuz şu cümleyi duymuştur; ‘Yat geber ekmeği..’  Aslında cümle çok açık, öyle değil mi? Yatmadan önce yenen yemeklerin ölüme dahi gidebilecek kötü sonuçlarını bize basit bir şekilde açıklıyor.
FİZYOLOJİK AÇIDAN YEMEK YEMENİN NE GİBİ SAKINCALARI OLABİLİR?
Gece yemek yeyip bir de bunun üstüne uyursak vay halimize..Neden mi öyle diyorum?

*Gece yenen yemek, kan şekerimizde ani artışlara neden olur. Kan şekeri artışı, hem kilo almanıza neden olabilir hem de ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

*Sindirim sisteminde de istenmedik sonuçlara yol açabilir. Reflü, mide yanması bunlara örnek olabilir.

GECE YEMEK YEMEK KİLO ALDIRIR MI?
Bazı uzmanlara göre; ne zaman, ne yediğimizi bir önemi yoktur. Tam aksine yediğimiz yemeğin miktarı ve yedikten sonra yaptığımız hareketler önemlidir. Fakat böyle deniyor diye bilinçsiz davranmamalıyız. Bu konu hakkındaki çalışmaların hala devam ettiğini olduğunu unutmamalıyız.

*Ve bazı uzmanlara göre de;  gece yenen yemek gündüze oranla daha fazla kilo aldırma eğilimi yaratıyor. Uzmanlar bu durumu gece salgılanan hormonlara bağlıyor.

*Fakat genel olarak şöyle denebilir , akşam yemeğinden sonra yemek yenmemelidir.  Eğer ki ipin ucu kaçarsa her şey kontrolden çıkabilir ve kilo alma eğilimi artabilir.

*Günlük aldığımız kalorinin, %85’ini akşam yemeğinden önce alınması tavsiye edilir. Kaldı ki bu oranı %100 yapsak hiç kimse buna karışamaz. Genelde de yatmadan iki saat önce de yemek yemeyi kesmeliyiz.
GECE ACIKMANIZIN SEBEPLERİ NEDİR?

*Çoğu kişi sırf can sıkıntısından gidip buzdolabının başında duruyor. Sonrada bir şeyler alıp yiyor. Fakat can sıkıntısını gidermek isterken kilo alabileceğimizi unutmayalım. Ve bu durumun ciddi sağlık sorunları oluşturabileceğini de göz önünde bulunduralım.

*Bir başka neden ise, gün boyu dengesiz beslenen biriyseniz kan şekerinizde sürekli iniş ve çıkışlar meydana gelebilir.  Ve bu sorun geceye yansıyıp,acıkmanıza neden olabilir.

*Bir diğer neden ise, uyku. Araştırmalara göre uyku düzensizliği olan kişilerin günlük alacağı kalori, düzenli beslenen kişilerden yaklaşık 300 kalori daha fazla olduğu gözlenmiştir.
PEKİ YA SAĞLIKLI ÖĞÜNLER İÇİN NE YAPMALIYIZ?

*Sabah kahvaltı yapmadan evden çıkmamalıyız.Kahvaltıyı uyandıktan sonra 90 dakikayı geçirmeden yapmalıyız.

*3-4 saatten fazla aç kalmayacak şekilde öğünlerimizi ayarlayıp, ara öğünlerde beslenmemizi desteklemeliyiz.

*Öğün saatlerimizi düzenlemek kadar öğünlerimizde neler yediğimizde çok önemlidir. Fast food gibi sağlıksız besinlerle yapılmış öğünler sizin yine kilo almanıza yol açarken, ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirir.

*Stresten uzak durmaya çalışmalıyız.

*Uyku düzenimizi bozmamalıyız.

*Ve bu tavsiyeleri uygularsanız, eğer başka sağlık sorunlarınız yoksa, kan şekeri seviyeniz her zaman ortalama bir değer de kalmış olacaktır.

Sağlıcakla kalınız. .

Yazarımız hakkında

Avatar

Konuk Yazar 1

Yorum Yazın!