Genel Bilgiler

Tuz Ve Sağlığa Etkileri

TUZ… Çok merak edilen ve dosyası kabarık olan madde… O zaman hemen başlayalım.

Öncelikle tuz nedir? Tuz: Kokusuz, suda eriyen, yiyecekleri korumada ve tatlandırmada kullanılan bir maddedir. Sofra tuzunun bileşenleri sodyum ve klordur. Tuzun 1 gramında 400 mg sodyum, 600 mg klor bulunur.

Şimdi Gelelim Tuz Ve Sağlık İlişkisine:

-Aşırı miktarda tuz tüketimi kan basıncını artırır.

-Yapılan çalışmalarda sodyum alımı ile hipertansiyon arasında bir ilişki olduğu ve tuz tüketimi fazla olan toplumlarda hipertansiyon görülme oranı daha yüksektir.

-Dünya Sağlık Örgütünün 2010 yılında yayınladığı bir rapora göre diyetle alınan tuzun 10 gramdan 5 grama düşürülmesi ile inme riskinin %23 ve kardiyovasküler hastalıkların riskini %17 azalacağını bildirmiştir.

-Yine yapılan çalışmalarda yüksek miktarda tuz tüketimi mide mukoza hastalıkları, hipergastrinemi ve hücre proliferasyonuna( hücre çoğalmasına) neden olduğu bulunmuştur.

-Yüksek miktarda sodyum alımı kalsiyum atımını arttırarak kemiklerden kalsiyum kaybına neden olmaktadır. Ayrıca kalsiyum böbrek taşlarının önemli bileşeni olduğu için yüksek miktarda tuz tüketimi böbrek taşı oluşumuna neden olduğu belirlenmiştir.

***Yani hepsini toparlayacak olursak aşırı tuz(sodyum) tüketimi; kardiyovasküler hastalıklar, böbrek hastalıkları, hipertansiyon, inme, osteoporoz ve bazı kanser türlerinin oluşumuna neden olmaktadır.

Sağlıklı insanlara önerilen günlük tuz miktarı 5 g’ dır. Peki, Türkiye’ de durum ne merak ediyor musunuz? Hemen söyleyeyim: günlük tüketilen miktar 15 gram yani önerilen miktarın tam üç katı…

O zaman bu oranı nasıl azaltacağız? Hemen bir kaç ipucu verelim: 

1-Yemek hazırlama ve pişirme sırasında ilave edilen tuz miktarı azaltılmalıdır. Hatta besinlerin bileşiminde sodyum bulunması nedeniyle hazırlama ve pişirme sırasında mümkünse tuz eklenmemelidir.

2-Sofrada tuz bulundurmak yerine baharatlar bulundurabilirsiniz.

3-Hazır soslar, atıştırmalık ürünler(cips, patlamış mısır vb.), tuzlanmış kuru-yemişler, turşu, salamura, balık konserveleri, tuzlanmış, tütsülenmiş ve/veya salamura edilmiş et ve balık ürünleri ile aromalı/aromasız, doğal/doğal olmayan mineralli içecekler yüksek miktarda tuz içermeleri nedeniyle az tüketilmelidir.

4-Salamura ürünlerinin tuz içeriğinin azaltılması için suda yıkama ve bekletme gibi işlemler uygulanabilir.

5-Satın alınan işlenmiş ürünlerin etiket bilgisi mutlaka okunmalı, tuzsuz ya da tuzu azaltılmış ürünler tercih edilmelidir.

Uzman diyetisyen Yekbu KÖSEOĞLU’ nun Mutfakta Diyetisyen Var adlı kitabında dediği gibi “Sadece hastalığı olanların değil, herkesin tuz tüketimini azaltmasında yarar vardır”.

Peki, çeşit çeşit tuz var. Hangisi daha sağlıklı?  Aralarındaki farkları nedir? Bunları merak ediyorsanız sitemizi takip etmeye devam edin. Sağlıcakla kalın…

Yazarımız hakkında

Avatar

Konuk Yazar 3

Yorum Yazın!