Genel Bilgiler

Mucizevi Baharat: Tarçın

İbn-i Sina’nın bütün hastalıklara olumlu tesir yapan ilaçlar arasına aldığı, halk arasında “Darçın”, “Loğusa” ve “ Şerbet Kokusu” gibi isimlere sahip olan tarçın; aromatik kokulu bir ağaç cinsinin kurutulmuş kabuğudur. Seylan Tarçını ve Çin Tarçını olmak üzere 2 önemli türü vardır. Türk mutfağında daha güzel koku ve aromaya sahip olan Seylan Tarçını kullanılmaktadır. Hepimizin mutfağında önemli yere sahip olan tarçın genellikle sütlü tatlılarla tüketilir. Ayrıca yoğurt ve ılık süte de yakışan bu baharatı bitkisel çay olarak da tüketebiliriz.
Faydaları:
~Diyabet hastalığı çeşitlerinden olan Tip2 diyabet yüksek kan şekeri ve zayıf insülin duyarlılığı sonucu oluşan bir durumdur. Yapılan birçok çalışma sonucunda tarçının insülin duyarlılığını geliştirdiği ve kan şekeri düzeyini düşürdüğü böylece Tip2 diyabetli hastalarda olumlu etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Ancak bu etkilere sahip olan tarçın tür Çin Tarçını dır. Kan şekeri üzerine etkili bileşen oranı dua yüksek olduğu için Çin Tarçını diyabet hastaları için daha doğru bir tercih olacaktır.
~Tarçın antibakteriyel (bakteri karşıtı) özelliğe sahip bir baharattır. Bundan dolayı diş çürüklerine, diş eti hastalıklarına ve ağız kokusuna karşı olumlu etkisi vardır.
~Araştırmalar tarçının düzenli tüketildiği takdirde kötü huylu kolesterolü düşürdüğü ve kardiyovasküler hastalıklara iyi geldiğini göstermektedir.
~Tarçın; içerisinde barındırdığı uçucu yağ sayesinde mide ve bağırsak hareketlerini hızlandırır, mideyi korur. Ayrıca ülser oluşumunu da engeller.
~Tarçın antioksidan özelliğinden dolayı serbest radikallerin vücudumuza verdiği zararı önler bununla birlikte kanser oluşumuna karşı vücudumuzu korur.
~Çoğunlukla mevsim geçişlerinde ve kış aylarında yakalandığımız nezle, soğuk algınlığı, baş ağrısı ve öksürük gibi durumlarda iyileştirici etkiye sahiptir.
~Yapılan bazı çalışmalarda tarçının zihni açtığı, rahatlattığı ve hafızayı güçlendirdiği görülmektedir.
~Vücudun farklı yerlerindeki şişkinliği azaltarak ödeme yararlı olduğu bazı çalışmalarla gösterilmiştir.
~Tarçın rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Stresten doğan depresyon ve sinirlilik halinin düzelmesine yardımcı olur.
~Birçoğumuzda bulunan su içme isteksizliğine karşı çözüm olarak tarçını kullanabiliriz. Su şişemizin içine attığımız kabuk tarçınlar sayesinde suya hoş bir aroma vererek su içmeyi zevkli hale getirebiliriz.
Yukarıda sıraladığımız faydalardan da görüldüğü üzere tarçını, mucizevi baharatlardan biri olarak sayabiliriz. Ancak bu besinin de bazı durumlarda tüketimine dikkat edilmesi gereklidir.(Astım ve alerjik hastalıklara sahip olan bireylerin ve de hamilelerin tarçın tüketilmesi önerilmiyor.) Ayrıca her bitkisel besinde olduğu gibi tarçının da saklama koşullarına ve diğer bitkilerle birlikte kullanımı konusunda dikkatli davranılması gereklidir.
Sağlıcakla kalın…

Yazarımız hakkında

Avatar

Konuk Yazar 5

Yorum Yazın!