Genel Bilgiler

Tuz Çeşitleri

Önceki yazımızda tuz nedir? (‘Tuz ve sağlığa etkileri’ hakkındaki yazımızı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.)Sağlığa etkileri nelerdir? Tuz tüketimini azaltmak için neler yapabiliriz? gibi konulardan bahsetmiştik. Şimdiki konumuz ise tuz çeşitleri… Bildiğiniz üzere piyasa da birçok tuz var: rafine tuz, iyotlu ve iyotsuz sofra tuzu, kaya tuzu, himalaya tuzu…  Hangisi daha sağlıklı? ya da aralarındaki fark nedir? Hepimizin merak ettiği konulardan biridir. Bu yazımızda bu konu hakkında konuşmak istiyoruz.

Öncelikle rafine tuz nedir? Rafine tuz: ham olarak elde edilen tuzun eritilerek içindeki yabancı maddelerden arındırılması ile elde edilen tuzdur.

Şimdi de gelelim iyotlu sofra tuzuna (Sofra tuzu da rafine tuzdur).  Guatr hastalığına karşı sofra tuzlarına iyot katılmaktadır. Fakat tuza katılan iyodun insan sağlığına etkili olabilmesi için yemeklere pişirme sırasında değil de yemeklere serpilerek yenilmesi ya da yemeğin pişmesine yakın tuzu atıp tencerenin kapağının kapatılması gerekmektedir. Yani sıcaklık ve hareket iyodun etkinliğini kaybetmesine neden olmaktadır.

Gelelim kaya tuzuna.  Kaya tuzu yerin derinliklerinde bulunan tuzdur. Ülkemizde Çankırı, Çorum, Nevşehir, Yozgat, Kars, Iğdır gibi birçok ilde kaya tuzu yatakları bulunmaktadır. Kaya tuzunun içerisinde sodyum ve klordan başka 84 farklı element bulunduğu söylenmektedir. Fakat bu elementler tuzun çok az kısmını oluşturmaktadır. Yani kaya tuzu da yüksek miktarda sodyum içermektedir. Bu yüzden de daha sağlıklıdır diyemeyiz.

Diğer bir tuz çeşidi: Himalaya tuzu. Himalaya tuzu da bir çeşit kaya tuzudur. Himalaya tuzunda da 94 farklı element bulunduğu söylenmektedir. Fakat bu elementler kaya tuzunda da dediğimiz gibi tuzun çok az kısmını oluşturmaktadır ve yüksek miktarda sodyum içermektedir. Ayrıca bu tuz türü Kurşun gibi ağır metaller ve insan sağlığı açısından zararlı Plüntonyum, Radyum ve Talyum gibi maddeler içermektedir. Yani bu tuzu tükettiğimiz zaman zararlı maddeleri vücudumuza almış olacağız.

Sade de gelecek olursak her türlü tuzun fazlası zararlıdır. Tuz seçimimizi iyotlu sofra tuzlarından yana kullanmalıyız, olabildiğince tuz tüketimini azaltmaya gayret etmeliyiz ve günlük 5 g tuz sınırını aşmamalıyız. Sağlıcakla kalın…

 

Yazarımız hakkında

Avatar

Konuk Yazar 3

Yorum Yazın!