Genel Bilgiler

Stres ve Beslenme

STRES NEDİR? 
Stres kelimesinin kökeni; sıkıca sarmak, sıkıştırmak, sıkmak anlamından gelmektedir. Günümüzde çok yaygın olarak kullanılmasına rağmen, stresin hala yeterli ve ortak bir tanımı yoktur. Birçok alanda kullanılan bir sözcüktür. Fakat genel olarak, kişi üzerinde psikolojik ya da fiziksel bir tehdit olarak tanımlanabilir.
-Stres,hormon metabolizmasını etkiler. Stresli durumlarda adrenalin,kortizol ve tiroid hormonları artarken; iştah metabolizması ve ruh sağlığını etkileyen serotonin hormonu azalmaktadır. Serotonin, mutluluk hormonu olarakta bilinir.
-Avrupa’da stresin hastalıklar üzerindeki etkilerine bakmak için bir araştırma yapılmıştır. Araştırmaya katılan ülkelerin %90’ında stres, hastalıkların en büyük sebebi olarak belirtilmiştir.
STRESİN BESLENME ALIŞKANLIKLARI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ 

-Stres, kişiyi fiziksel ve psikolojik açıdan etkilemekle kalmayıp, kişinin beslenme alışkanlıklarını da değiştirebiliyor. Bir araştırmaya göre insanların %20’si stres altında yeme davranışını değiştirmezken, %40’ı stresle baş edebilmek için daha fazla besin tüketiyor ve geri kalan diğer %40 ise besin alımını azaltıyor. Bu farklılıkların oluşumuna hormonların sebep olduğu söylenebilir.

-Beden kütle indeksi yüksek olan, bu yüzden kilosunu sorun haline getiren bireyler ve zayıflamak ya da kilosunu korumak isteyen kadınlar, açlık tokluk mekanizmasına göre beslenmek yerine bilinçli olarak besin alımlarını kısıtlıyor. Bu şekilde beslenme alışkanlıklarını değiştiriyorlar.
-Bazı bireyler ise, stresle baş edebilmek isterken, şekerli ve yağlı besinlerin tüketimini arttırabiliyor. Sanki o besinleri tüketince, her şeyin düzelebileceği düşünülüyor. Ama durum hiçte öyle değil. Çünkü kalorisi yüksek, şekerli ve yağlı besinler obeziteye gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.
-Stres durumunda birçok etmen bizleri yemek yemeye itebiliyor. Yemeğin kokusu, görüntüsü bizi normal tüketimden uzaklaştırarak daha fazla tüketmemize neden olabiliyor. Stresli insan sağlıklı beslenmek yerine çikolata, kek gibi şekerli ve yüksek kalorili besinleri tüketirken; meyve, sebze, balık gibi sağlıklı yiyeceklerden uzaklaşıyor.

-Araştırmalara göre, genelde kadınlar sağlıklı beslenme eğilimindedir. Meyve ve sebze gibi posa içeriği yüksek ve kaliteli besinleri tüketirler. Fakat stres durumunda bu olay tam tersine döner ve kadınlar yüksek kalorili, şekerli ve yağlı besinlerden daha çok tüketmeye başlarlar. Ayrıca bu gibi durumların erkekleri etkilemediği de görülmüştür. Erkeklerin geneli, stres altında sağlıksız besine yönelim göstermiyor.

STRES DURUMUNDA NELER YAPILMALI?
– Öncelikle stresle baş etmeye çalışırken, yüksek kalorili besinleri tüketmek ya da besin alımını kısıtlamak bir çözüm yolu olamaz.
-Posa içeriği yüksek besinleri tercih etmelisiniz.
– Serotonin hormonu mutluluk hormonu olarakta tanımlanır. Bu yüzden stres halinde serotonin içeren besinler tüketmelisiniz. Triptofan, serotoninin öncü maddesidir. Triptofan miktarı fazla olan besinleri tüketirseniz, vücudunuzdaki serotonin miktarı da artar. Ve serotonin sayesinde stresli haliniz azalır. Peki triptofan içeren yiyecekler nelerdir; tavuk, balık, kırmızı et, yumurta…

 

-Yapılan bir çalışmaya göre, D vitamini ile depresyon arasında negatif bir ilişki vardır. D vitamini tüketimi azaltılan kişilerde depresyon riski arttığı görülmüştür. Yani D vitamini tüketimi artarsa depresyon riski azalır. Bu yüzden D vitamini tüketimine dikkat etmelisiniz. D vitamininden zengin besinler; mantar, balık, süt ve süt ürünleri…
-Bol bol su tüketmelisiniz.
-Stres yönetimi için psikologlara danışılmalıdır. Ve diyetisyenlerle beraber kişi sağlıklı besinlere yönlendirilmelidir. Stres ve daha birçok hastalığın asıl tedavisi beslenmeden geçiyor… Bu yüzden bireylere beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır.
-Stres için toplumsal farkındalık arttırılmalıdır.
Sağlıcakla kalınız…

Yazarımız hakkında

Konuk Yazar 1

Yorum Yazın!