Genel Bilgiler

BEDEN KÜTLE İNDEKSİ

Bireylerin vücut ağırlığının denetiminde en çok kullanılan yöntemlerden birisi de beden kütle indeksi hesaplamalarıdır. Sizler de vereceğimiz formül ile beden kütle indeksinizi kolay ve pratik bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

BEDEN KÜTLE İNDEKSİ = Vücut ağırlığı(kg)/boy(m)*boy(m)

Sonuç olarak vücut ağırlığınızı boyunuzun karesine bölerek beden kütle indeksinizi hesaplayabilirsiniz.

Örnek verecek olursak ; 55 kg olan ve 1.65 boyunda olan birisi için: 55 /(1.65)*(1.65)=20 böylece bireyin ideal ağırlıgında olduğunu anlıyoruz.Sizde beden kütle indeksinizi hesaplayıp hangi aralıkta olduğunuza aşağıdaki tablodan bakabilirsiniz.

VÜCUT AĞIRLIĞIBEDEN KÜTLE İNDEKSİ
ZAYIF<18.5
NORMAL18.5-24.9
FAZLA KİLOLU25.0-29.9
OBEZ I. DERECE30.0-34.9
OBEZ II. DERECE35.0-39.9
OBEZ III. DERECE>40.0

Beden kütle indeksi yaşa göre değişiklik gösterebilir.Yaşla birlikte değişmesinin sebebi de yaşlandıkça kas ve kemik kaybı olması ve yağ dokusundaki artıştır.Bu yüzden beden kütle indeksinin yaş ile birlikte bir miktar artması normaldir. Sporcu bireyler yada kas dokusu fazla olan bireyler de beden kütle indeksi yüksek çıkabilir ancak bu onların obez olduğu mânâsına gelmez. Çünkü beden kütle indeksinin yüksek çıkmasının sebebi kas dokusunun fazla olmasıdır. Tüm bu sebepler ışığında beden kütle indeksi pratikte bize vücut ağırlığının sınıflandırılmasında yardımcı olsa da kas,yağ dokusu gibi ölçümler daha sağlıklı bir sonuç verecektir. Sağlıcakla…

 

 

 

Yazarımız hakkında

Konuk Yazar 2

Yorum Yazın!