Genel Bilgiler

Kilo Almak İsteyenler için Öneriler

Vücut ağırlığının boy uzunluğuna oranla az olmasına zayıflık denir. Bu durumda, yağ dokusunun diğer dokulara oranı daha azdır. Zayıflığın birçok zararı bulunmakla birlikte çocukluk ve gençlik yıllarındaki zayıflık büyümeyi ve dolayısıyla bireylerin tüm hayatını etkilemektedir. Zayıflığın en önemli nedeni; diyetle alınan enerjinin harcanandan daha düşük olması veya vücut tarafından kullanılamamasıdır.

Zayıflığın Önlenmesi ve Düzeltilmesinde;

Eğer zayıflık, besinlerin vücutta kullanılması ile ilgili bir sorundan ileri geliyorsa beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi ile olumlu sonuç alınamaz. Ancak zayıflığın nedeni diyet enerjisinin yetersizliği ise beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi ile olumlu sonuç alınır. Biz de sizlere beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi ile ilgili birkaç öneri paylaşacağız:

*İlk ve en önemli öneri, diyetin enerji değeri bireyin enerji harcamasından daha yüksek olmalıdır. Bu ilkeyi göz önüne almalı ve ona uygun besinler tercih etmeliyiz.

*İştahsız bireyler; mide hacimleri küçük olduğundan dolayı düşük hacimli, yüksek enerjili besinler seçmelidir.

* Birey sıvı besinleri (çorba, su gibi) ana öğünler yerine ara öğünlerde tüketmelidir.

*Yağlar midede uzun süre kalıp tokluk verirler. Bunun için bu bireylerin diyetinde yağda kızartılmış ya da yağlı yemekler yer almamalıdır. Onun yerine sağlıklı beslenme önerilerinde olduğu gibi ızgara, haşlama, buğulama gibi pişirme teknikleri kullanılmalıdır.

*Enerji yoğunluğu yüksek besinler tercih edilmelidir. Örneğin; yoğurt yerine sütlü tatlı, reçel, bal yerine tahin-pekmez veya tahin-bal, sade meyve suyu yerine şekerli limonata, yağsız lor peynir yerine yağlı peynir (kaşar, tulum peynir gibi) tercih edilebilir. Ayrıca bazı besinleri değiştirmeden de enerjisini arttırabiliriz. Örneğin; bir kase sütlü tatlı, üzerine 10 gram dövülmüş ceviz içi eklenerek tüketildiğinde hacmi değişmemekle birlikte enerji değeri artar.

*Öğünlerde glisemik indeks (besinlerin kan şekerini yükseltme hızı) yüksek besinlere yer verilebilir (beyaz ekmek, patates gibi).

*Ara öğüne enerjiyi arttırmak için tereyağ-bal, fındık ezmesi, yağlı tost, kuru meyveler ve kuru yemişler tüketilebilir.

*Bu bireylerde kabızlık görülmesi ihtimaline karşı posa kaynağı olan sebzeler, meyveler ve kurubaklagiller tüketilebilir.

*Birey salata tüketiyorsa bu salatalara soslar ekleyebilir. Çünkü soslar genelde yüksek enerji içeren besinlerdir. Salatalara bu soslar eklendiğinde normale göre daha yüksek enerji alınır.

*Genelde bu bireylerde çinko ve demir başta olmak üzere çeşitli, vitamin ve mineral eksiklikleri görülebilir. Bu durumda hekim kontrolünde takviye alınabilir.

*Çok yoğun egzersiz yapılmamalıdır.

Bu önerileri dikkate alarak beslenmenizde ufak düzenlemeler yapabilirsiniz. Ancak ideal kilonuza ulaşmadaki en faydalı yol bir diyetisyene başvurmaktır.

Sağlıkla kalın..

Yazarımız hakkında

Konuk Yazar 5

Yorum Yazın!