Genel Bilgiler

Diyet Posası(Diyet Lifi) Nedir?

Birçok yerde sağlıklı bir yaşam için posalı yiyecekleri tüketmemiz gerektiği hakkında bilgiler görmek mümkün. Ve biz diyetisyenler de sürekli olarak posalı besinlerin tüketilmesi gerektiğini vurguluyoruz. Bunun nedenlerini yazımızda açıklamaya çalıştık.
POSA NEDİR?
*Gıdalardan aldığımız besinler arasında sindirilemeyen ve kan dolaşımına katılmayan karbonhidratlara posa ya da lif denilmektedir. Posa içeriği en yüksek besin grubu baklagillerdir. Baklagillerin ardından (kepeği alınmamış) tahıl ürünleri, sebzeler ve meyveler gelmektedir. Sebzeler içerisinde posa oranı en yüksek olanlar ise taze bezelye ve fasulyedir.
.
*Diyet posası çözünür ve çözünmez olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Genelde diyetle alınan posanın çoğu çözünmez posadır.
.
1-Çözünmez posa; buğday kepeği, yeşil yapraklı sebzeler, bezelye ve  fasulyede bulunur.
2-Çözünür posa; meyve, yulaf ve yulaf kepeğinde bulunur.
.
-Çözünmez posa, dışkı hacmini artırarak bağırsağın çalışmasını sağlar ve bu nedenle kabızlık tedavisinde kullanılır.
.
-Enerji yoğunluğu düşük ve su çekici özelliği yüksek olan posa, midenin boşalma hızını yavaşlatır ve böylelikle bireyin daha az acıkmasına neden olurken daha az besin tüketimiyle birlikte bireyin kilo alımını engeller.
.
-Bağırsaklara gelen posa, bağırsak florasını değiştirmektedir. Yararlı mikroorganizmaları arttırırken zararlı mikroorganizmaları azaltabilen posanın, bu şekilde vücudu kolon kanserinden koruduğu birçok çalışmada gösterilmiştir.
.
-Posa içeriği yüksek olan meyve, sebze, tahıl ve baklagil tüketiminin kolon, meme ve daha birçok kanserin oluşumunu azalttığı bilinmektedir.
.
-Posa tüketimi fazla olan toplumlarda kalp hastalıklarının daha az olduğu belirlenmiştir.
.
-Besinlerin glisemik indeksi ile insülin direnci arasında bir bağ vardır. Glisemik indeksi yüksek olan besin tüketimi sürekli olarak insülin salınımını uyaracağından dolayı bir süre sonra insülin direnci gelişmeye başlayacak ve tip 2 diyabete kadar gidebilen sonuçlar ortaya çıkacaktır. Posa ise glisemik indeksi düşük besinlerde bulunur. Bu özelliği ile insülin salınımını olabildiğince az etkileyen posanın, tip2 diyabet oluşma riskini azalttığı bildirilmiştir.
.
-Posa, kan kolesterol düzeyini düşürebilmektedir.
.
-Özellikle kan lipit düzeyi yüksek bireylerin, şeker hastalığı riskini taşıyanların, kabızlık sorunu olanların beyaz ekmek yerine tam tahıl ya da çavdar ekmeği; pirinç yerine bulgur, etin birazı yerine kurubaklagil ve tabi ki  bol bol sebze tüketmeleri gerekmektedir.
.
Günlük Ne Kadar Posa Alınmalıdır?
-Posanın diyette yeterli düzeyde alınması sağlıklı bir yaşam için gereklidir.
.
-Yaş ve özel durumlara göre değişsede yetişkinlerin genelde 20 ila 30 gram arasında posa alması gerekmektedir.
.
-Posa alımının yeterli olabilmesi için, meyveleri sıkmak ya da soymak yerine kabuklu bir şekilde ısırarak tüketmelisiniz. Çünkü meyvelerin kabukları yüksek miktarda posa içermektedir. Ayrıca çiğ besinler pişmiş besinlere göre daha fazla posa içermektedir.
.
-Şu da unutulmamalıdır ki her besinde olduğu gibi posanın da fazla alımı sonucunda sorunlar oluşabilmektedir. Fazla posa alımı mineral atılmasına ve su tutucu özelliği ile de sıvı kaybına yol açmaktadır.
.
!!! En önemli yere geldik… 20-30 gram arasında nasıl posa tüketebiliriz? Bu rakamların bir ölçüsü var mı? Tabii ki de var…
ÖRNEĞİN;-1 kase salata(yağsız)
                     -1 armut
                     -1 elma
                     -4-6 yemek kaşığı kurubaklagil yemeği tüketerek bir günlük posa ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
.
Sağlıcakla kalınız…

Yazarımız hakkında

Avatar

Konuk Yazar 1

Yorum Yazın!