Genel Bilgiler

Omega 3 Yağ Asidi Nedir? Faydaları Nelerdir? Hangi Kaynaklarda Bulunur?

Omega 3; insan vücudu için mutlak gerekli olan ancak vücut tarafından sentezlenemeyip dışarıdan alınması zorunlu olan temel esansiyel yağ asididir. İkisi Eikosapentaenoik asit(EPA) ve Dokosaheksaenoik asit(DHA) olmak üzere hayvansal kaynaklı, biri Alfa-linolenik asit olmak üzere bitkisel kaynaklı üç çeşit bulunur. Bunlar farklı yapıda olan çoklu doymamış yağ asitleridir.

Omega 3 yağ asidinin faydaları nelerdir?

Omega 3’ün sayısız faydası çalışmalarla kanıtlanmıştır. Önemli birkaç faydasına değinecek olursak;

*Başlıca faydası vücudun enerji üretimine katkı sağlamasıdır. Omega 3 yönünden yeterli bir öğün planı ile yorgunluğu giderir, hareket yeteneğini artırarak şeker, tansiyon, migren ağrılarına ve cilt sorunlarına iyi gelmektedir.

*Omega 3 gebelikte de oldukça önemlidir. Çünkü gebelikte anneden bebeğe aktif olarak geçerek bebeğin beyin ve göz gelişimine katkıda bulunur. Bu yüzden bu dönemde ayrıca dikkat etmek gerekir.

*Çocuklarım ve yetişkinlerin de beyin ve göz sağlığını olumlu etkiler ve son derece önemlidir.

*Omega 3 diyabetle savaşta da insülin yararlılığını arttırarak aktif rol oynar. Tip 2 diyabet görüşme riskini ve bulgularını azaltır.

*Kötü kolesterol olarak bildiğimiz LDL kolesterolü azaltıp, iyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolü arttırarak kalp ve damar sağlığını korur. Ayrıca kan sulandırıcı ve trigliseritleri düşürücü özelliği ile de bu görevini yapar.

*Omega 3’ün depresyon ve duygu durumu bozukluğunda iyileşme sağladığı yapılan çalışmalarla görülmüştür.

*Damar genişletici ve kan sulandırıcı özeliği sayesinde koroner kalp hastalığının görülme riskini azaltır, hastalık oluşmuş ise gelişimini yavaşlatır.

*Otoimmün hastalıklar ve alerjik hastalıkların riskini azaltır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük öneme sahiptir.

*Başta meme ve kolon kanseri olmak üzere kanserlerin önlenmesini sağlar.

*Omega 3 saç ve cilt sağlığı için de oldukça önemlidir.

Omega 3 Yönünden Zengin Besinler

Bir çoğumuzun Omega 3 denildiğinde aklına gelen ilk belki de tek besin balıktır. Evet balık Omega 3’ün çok önemli kaynağıdır. Ama bir tek balık değildir, birçok besin de başlığa eşlik etmektedir. Bu besinlere örnek verecek olursak;

-Özellikle soğuk sularda yaşayan somon, uskumru ve sardalye gibi yağlı balıklar; gölde yaşayan alabalık

-Balık yağları

-Ceviz

-Keten tohumu

-Başta semizotu olmak üzere yeşil yapraklı sebzelerin çoğu

-Chia tohumu

-Kanola yağı

Amerikan Kalp Derneği, haftada en az 2 gün balık tüketiminin Omega 3 açısından faydalı olacağını belirtmektedir.(pişirme yöntemleri olarak ızgara ya da buğulamayın tercih etmeliyiz.)

Gerekli balık tüketimi sağlanamadığında balık yağı tabletlerinin kullanımı da Omega 3 alımında yardımcı olacaktır.(hekim tavsiyesi ile kullanımı önerilmektedir.)

Sağlıcakla…

Yazarımız hakkında

Avatar

Konuk Yazar 5

Yorum Yazın!