Genel Bilgiler

Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu(YFMŞ)

Gazlı içeceklerde,çikolatalarda , keklerde, reçellerde, marmelatlarda ve daha birçok paketli gıdada kullanılan yüksek fruktozlu mısır şurubunun(YFMŞ) tüketimi gün geçtikçe artmaktadır. Bununla beraber sağlık üzerindeki etkilerinden dolayı kullanımı konusunda soru işaretleri bulunmaktadır.

Yüksek fruktozlu mısır şurubu(YFMŞ), mısır nişastasının bir dizi enzimatik reaksiyon ve kimyasal işlemlerden geçirilmesiyle üretilen bir tatlandırıcıdır.

YÜKSEK FRUKTOZLU MISIR ŞURUBU NEDEN ÜRETİLMEKTEDİR?

-Glikozdan, fruktozdan ve sakarrozdan bile daha tatlı olduğu için tercih edilmektedir.

-Renk ve tat bakımında daha caziptir.

-Daha ucuzdur. Az kullanılsa bile istenilen tadı sağlayabilmektedir ve maliyeti azaltabilmektedir.

-Pek çok ürünle kolayca karışabilmektedir.

-Raf ömrü daha uzundur.

-Glikoz gibi tokluk hissi vermediğinden dolayı tüketimi aşırıya kaçabilmektedir.

-Sıvı olduğu için taşınması ve kullanılması kolaydır.

 FRUKTOZ NEDİR?

 –Meyvede doğal olarak bulunan basit bir şekerdir. Fruktoz, meyve içerisindeki lifler sayesinde kompleks bir yapıya sahiptir. Bu nedenle emilimi daha yavaştır. Yani meyvedeki fruktoz, sağlığa zararlı denilemez. Tabi tüketimi aşırıya kaçmadığı zamanlarda bu durum geçerlidir.

-Yüksek fruktozlu mısır şurubunda ise durum tam tersidir. Emilim basit ve hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.  

GLİKOZ VE FRUKTOZ ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

-Glikoz tüketimi, kan şekeri düzenleyicisi olan insülini uyarmaktadır. Artan insülin miktarı ise leptinin salınımına neden olmaktadır ve bu şekilde tokluk hissi oluşumu sağlanmaktadır. (Leptin iştahı kontrol eden bir tokluk hormonudur.) Fakat fruktoz, glikoz kadar insülini uyarmadığı için kanda çok fazla insülin artışı olmamaktadır. Bu nedenden dolayı leptin hormunu daha az uyarılmaktadır yani tokluk hissi oluşmamaktadır.

– İnsülinden bağımsız olan fruktozun metabolizması karaciğerde gerçekleşmektedir. Bu nedenle aşırı alım sonucunda karaciğerde yağ üretimi için fruktoz kullanılmaktadır.

-Vücuda aşırı alınan glikoz, glikojen olarak depolanırken; fruktoz ise yağ olarak depolanmaktadır.

YÜKSEK FRUKTOZLU MISIR ŞURUBU(YFMŞ) BİRÇOK SAĞLIK SORUNA YOL AÇMAKTADIR;

1)Karaciğer Yağlanmasına neden olmaktadır. Yukarıda da bahsettiğim gibi, karaciğer tarafından metabolize edilen fruktoz, fazla alımı sonucunda yağ olarak depolanır ve yağlanmaya neden olur.

2) Kilo artışına neden olmaktadır ve obezite riskini arttırmaktadır. Tokluk hissi vermediği için, tüketim aşırıya kaçabilmekte ve bu nedenle fazla kalori alımına neden olup obezite riskini arttırmaktadır.

3) Kanser oluşumu riskini arttırmaktadır.

4) Kan basıncını arttırmaktadır.

5) Diyabet( şeker hastalığı) riskini arttırmaktadır. Yüksek fruktozlu mısır şurubu kullanan ülkelerin diyabet oranları, kullanmayan ülkelere göre daha fazla olduğu saptanmıştır.

6) Kalp hastalıkları riskini arttırmaktadır.

7) Kolesterol seviyelerinde artışa neden olmaktadır.

8) Ürik asit artışına neden olmaktadır. Genelde yüksek kan basıncı sahip olan kişilerde vücuda fruktoz alımı ile ürik asit seviyesinde artışlar saptanmıştır.  Serumdaki(kandaki) yüksek ürik asidin, koroner kalp hastalıklarına yol açabileceği saptanmıştır.

SONUÇ

-Görüldüğü üzere sağlığa birçok zararı bulunan yüksek fruktozlu mısır şurubu, tüketiminin sınırlandırılması gerekmektedir.

-Paketli gıdaları satın alırken, mümkün olduğunca etiket okumaya özen gösterilmelidir.

-Şeker tüketiminin minimum seviyelerde tutulması gerekmektedir.

Sağlıcakla kalınız…

Yazarımız hakkında

Avatar

Konuk Yazar 1

1 Yorum

Yorum Yazın!