Genel Bilgiler

Ağız ve Diş Sağlığında Beslenmenin Önemi

-Ağız ve diş sağlığı denince aklımıza ilk olarak beslenme şeklimizin gelmesi çok doğaldır. Epidemiyolojik çalışmalarda da ağız ve diş sağlığına beslenmenin etkisi incelenmiş ve kanıtlanmıştır. 

-Gelişmiş ülkelerde özellikle yaşam şeklinin değişmesi ve genelde hazır ürün tüketiminin artması sonucunda ağız ve diş sağlığının olumsuz etkilendiği görülmüştür. Bir de bu duruma sigara, alkol tüketimiyle beraber yetersiz ağız bakımı da eklendiğinde durum daha vahim bir hal alıyor. Bahsettiğimiz ağız sağlığı sadece çürük dişlerin olmamasıyla ifade edilemez. Ağız ve dişlerin tam bir iyilik halinde olması ağız sağlığına karşılık gelmektedir.

 -Besinler,  ağız ve diş sağlığı üzerine etkileri ile 3’e ayrılmıştır. Bunlar sırasıyla; karyojenik, kariostatik, antikaryojenik besinlerdir.

BESİNLER VE AĞIZ SAĞLIĞI 

1)Karyojenik besinler: Bu besinler diş çürümesine neden olmaktadır. Karyojenik  besinler ağıza alındığında mikroorganizmalar tarafından fermente edilmektedir ve asidik ortam oluşmaktadır. Normalde ağız içindeki pH 5.5 olmalıdır. Fakat bu besinlerin tüketimi ile oluşan asidik ortam, pH azalmasına neden olmaktadır. Ve bu şekilde diş çürümeleri başlamaktadır.

 -Karyojenik besinler genelde mono ve disakkarit içeriği yüksek olan besinlerdir.

 -Diş çürümesinde, karyojenik besinlerin çeşidi, fiziksel ve kimyasal formu, partikül büyüklüğü, çözünebilirlikleri, yapışma özelliği, tüketim sıklığı ve bununla beraber ağızda kalma süresi çok önemlidir.

2)Kariostatik besinler: Protein içeriği yüksek ve fermente edilebilen karbonhidrat içeriği az ya da hiç olmayan genelde yüksek posalı besinlerdir. Posalı besinler yani sebze-meyve tüketiminin artışı ağız sağlığını olumlu şekilde etkilediği yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. 

-Burada aklınıza meyvedeki şeker gelebilir ve bu şekerin diş çürümesine neden olabileceğini düşünebilirsiniz. Fakat meyvedeki fruktozun diş çürümesine neden olmadığı çalışmalarla kanıtlanmıştır.

3) Antikaryojenik besinler: Bu besinler ise ağızda asit oluşumuna neden olan(karyojenik) besinlerden önce yendiğinde plağın asidojenik besinleri tanımasını önleyerek diş çürümesini engelleyen besinlerdir.

***Aşağıda bulunan tabloda besinlerin hangi gruba girdiği bulunmaktadır.

ÖNERİLER

1)Diş fırçalamaya özen göstermelisiniz.

2) Eğer pH düşürücü, dişe yapışan, şeker içeren yani karyojenik besinleri tüketecekseniz, şeker içermeyen besinler ile beraber tüketmelisiniz.

3)Süt ve süt ürünlerini, özellikle peyniri ana ve ara öğünlerde tüketmeye çalışmalısınız. Çünkü süt ve süt ürünleri kariostatik besinlerdir.

4) Posalı besinler, çiğnemeyi gerektirdiğinden tükürük salgısını arttırır. Ve eğer karyojenik besinler ile posalı besinler beraber tüketilirse diş çürümesi engellenebilir.

5)Asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.

6) Pişmiş işlenmiş besinler ağızda bakteriyal ortam oluşturmaktadır. Bu nedenle çiğ ve pişmiş besinlerin bir arada tüketilmesi gerekmektedir.

7) Protein içeren besinler kariostatik besinlerdir. Her ana ve ara öğünde protein içeren besinler tüketmelisiniz.

Karyojenik besinlerKariostatik besinlerantikaryojenik besinler
meyve suları,
aromalı içecekler,
şeker ilaveli içecekler,
gazlı içecekler,
soda,
soğuk çay,
şerbetli tatlılar,
şekerlemeler
kurabiye,
kek,
bal,
şeker kamışı,
esmer şeker,
mısır şurubu,
kraker,
cips,
çubuk kraker,
tahıl gevrekleri gibi
fermente edilebilen
karbonhidrat içeren
birçok besin bu gruba
girmektedir.
yumurta,
balık,
kırmızı et,
posa içeriği yüksek
olan besinler,
yağlı tohumlar,
çiğ sebzeler,
deniz ürünleri
şekersiz sakızlar ve
protein içeriği yüksek
olan besinler bu gruba
girmektedir.


süt,
yoğurt,
peynir bu grupta yer
almaktadır.


Yazarımız hakkında

Avatar

Konuk Yazar 1

Yorum Yazın!