Genel Bilgiler

Migren ve Beslenme

Migren Nedir?
*Migren dünya üzerinde pek çok kişide yaygın olarak görülen kronik ve nörovasküler bir hastalıktır. Herhangi bir yaş döneminde başlar ve genellikle ilerleyen yaşlarda sıklığı azalır.

Migrenin temel olarak iki çeşidi vardır: Klasik migren(Auralı Migren) ve Basit migren(Aurasız Migren).
Auralı migrende nöbetler genelde 2-6 saat sürer ve uyku ile geçer.
Aurasız migren de ise baş ağrısına; bulantı-kusma, fotofobi(ışıktan rahatsızlık duyma) veya fonofobi(gürültüden rahatsızlık duyma)den en az biri eşlik eder.
*Migrende birçok tetikleyici faktör bulunmaktadır: Stres, uyku (uykusuzluk veya fazla uyumak), yetersiz besin tüketimi, çevresel faktörler (parlak ve titrek ışıklar ,hava değişikliği, keskin kokular, seyehat etmek), hormonal faktörler(menstrasyon, hamilelik).
Migren tedavisinde ilaç tedavisi ve ilaç dışı tedavi kullanılır. Tüm tedavilerin yanında bireyler yaşam tarzı değişiklikleri, beslenme, egzersiz, stresle başa çıkma yöntemlerini hayatlarına adapte etmelidir. Aksi takdirde diğer tedavilerinin olumlu etkileri kalıcı olmamaktadır.


MİGRENDE TIBBİ BESLENME TEDAVISİ
-Basit şeker tüketimi ani bir şekilden kan şekeri yükselmesine ve sonrasında ani bir şekilde kan şekeri düşmesine sebep olduğundan dolayı migren için tetikleyici bir faktördür. Bu yüzden migren hastaların olabildiğince basit şeker tüketiminden kaçınmalıdır.
-En önemli noktalardan birisi migren hastalarının günlük yeteri kadar su tüketmesidir. Su tüketimi migren ataklarında azalmaya yol açacaktır.
-Uzun süreli açlıklar migren için tetikleyici bir faktördür. Bu yüzden migren hastaları öğün atlamamalı az ve sık beslenme ilkesini benimsemelidirler.
-Hastalar nitrit, nitrat(salam, sosis, sucuk) ve monosodyum glutamat(tavuk bulyon, cips) gibi gıda katkı maddeli besinlerden migren ataklarını tetiklediği için uzak durmalıdır.
-Peynir, bira, şarap, et gibi fermente ürünler ile, konserve besinler ve deniz ürünleri gibi yiyecekler migren atağını tetikleyebileceği için diyette tüketimi sınırlandırılmalıdır.
-Kafein içeren kahve, çay, çikolata gibi besinlerin tüketimi diyette mümkün olduğunca azaltılmalıdır.
-Besin alerjileri migren atağını tetikleyebilir. Bu yüzden besin alerjisi olan bireyler alerjisi olan besinlere karşı hassasiyet göstermelidir.
-Soğuk içecekler, dondurma migren için tetikleyici olabilir. Bu yüzden migren hastası bireyler soğuk yiyecekleri çok sık tüketmemeli, içecekleri ise fazla soğuk içmemelidir.
Yazımızda migreni tetikleyebilecek olası besinleri açıkladık. Ancak migren tedavisinde en önemli noktalardan birisi de migren hastası bireylerin kendi ataklarını tetikleyen besinleri bulup bunları beslenmesinde sınırlandırmasıdır.
Sağlıcakla….

Yazarımız hakkında

Avatar

Konuk Yazar 2

Yorum Yazın!