Genel Bilgiler

Kabızlık Nedir? Kabızlıkta Nasıl Beslenmeliyiz?

Dışkılamanın sıklığı ve hacmi kişiden kişiye değişmekle birlikte; defekasyonda(dışkılama) zorlanma, sert dışkı, dışkıyı tam olarak vücuttan atamama hissi ve kalın bağırsak hareketlerinde azalma kabızlık(konstipasyon) ile karakterizedir.

Yetişkin bireylerde günlük normal dışkı miktarı 100-200 gramdır. Dışkılama sıklığı haftada 3 kez ya da günde 3 kez arası normal kabul edilmekle birlikte haftada 2 veya daha az dışkılama kabızlık olarak kabul edilmektedir.


Kabızlık birçok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. En sık nedenleri;
*Beslenmeye bağlı olarak; diyet posasının yetersiz olması, düşük enerji alımı ve yetersiz sıvı alımı
*Hareket azlığı
*Anksiyete(endişe, kaygı bozukluğu)
*Kullanılan bazı ilaçlar
*Gebelik


Kabızlıkta Nasıl Beslenmeliyiz?
*Kabızlıkta beslenme tedavisinde ilk olarak çözünür ve çözünmez posa alımı arttırılmalıdır.

*Çözünür posa su emilimini arttırarak bağırsana su çekilmesini sağlar, dışkının yumuşaklığını arttırır ve dışkılamayı kolaylaştırır. Ayrıca çözünür posa sindirim sisteminde bakteriler tarafından fermente edilir.
*Çözünmez posa dışkının hacmini ve bağırsak hareketlerini arttırır. Genel olarak posa, dışkının miktarını ve sıklığını artırır. Posa kaynağı olarak alınabilecek besinler; kuru baklagiller, tam tahıl ürünleri, taze meyve ve sebzeler ve yağlı tohumlardır. Meyve ve sebzeleri kabuklarıyla birlikte tüketmek daha etkili olacaktır.
*Probiyotiklerin, bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlık tedavisinde kullanılması önerilmektedir. Yoğurt ve kefir bu amaçla kullanılabilir.
*Günlük sıvı alımı arttırılmalıdır.
*Fiziksel aktivite arttırılmalıdır.


ÖNERİLER:
*Yeterli posa alamadığınızı düşünüyorsanız, çorba, sos, meyve suyu ve yoğurt gibi besinlere kepek ilave edebilirsiniz. Bu uygulama posa alımının artmasına yardımcı olacaktır.
*Sabah aç karnına erik ve kayısıdan yapılmış marmelattan bir kaşık alıp üzerine su içerek bağırsak hareketlerinizin artmasına yardımcı olabilirsiniz.
Sağlıcakla..

Yazarımız hakkında

Avatar

Konuk Yazar 5

2 Tane Yorum

  • Merhaba posalı meyveleri yememiz durumunda yine kabızlık geçecek midir? Hangi posalı meyveleri önerirsiniz

    • Merhaba, posalı meyveleri tüketmeniz durumunda kesin bir şekilde tedavi olursunuz demek yanlış olur. Posalı besinleri tüketmenizin yanında fiziksel aktivite ve sıvı tüketiminizi de arttırarak iyileşme görebilirsiniz. Aslında tüm meyveler posa kaynağıdır ancak içerdikleri posa miktarları farklılık göstermektedir. Meyveleri kabuklu tüketmek posa miktarını arttıracaktır. Kabuklu elma ve armut tüketmenizi tavsiye edebilirim. Ayrıca posa hakkında daha fazla bilgi almak için Diyet posası yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum Yazın!