Ürün İncelemelerimiz

Tavuk Bulyon

Tavuk bulyonlar günümüzde çok sık tüketilen, yemeklerde aroma ve tat vermek amacıyla kullanılan ürünlerdir. Peki bu kadar sıklıkla tüketilen tavuk bulyonların etiketini hiç okudunuz mu? Bu yazımızda tavuk bulyonların etiketini inceleyip sağlığımıza ne gibi etkileri olabileceğini anlatacağız…


*Tavuk bulyonların yağ içeriğini palm yağı oluşturmaktadır. Genelde tavuk bulyonlarda tadın gerçekten tavuktan geldiği zannediliyor. Bu markada belirtilmemiş ancak farklı markalarda incelediğimiz bulyonlarda sadece %0.1 oranında kurutulmuş tavuk eti vardı. Sonuç olarak bulyonların tadını veren tavuk değil aroma vericilerdir. Tavuk bulyonlarda sıklıkla kullanılan aroma verici monosodyum glutamattır.


 PEKİ MONOSODYUM GLUTAMAT SAĞLIĞIMIZI NASIL ETKİLİYOR?
-Monosodyum glutamat(MSG) paketli ürünlerde karşımıza E621 kodu ile de çıkabilir.
-Monosodyum glutamat hazır çorbalar, cips, sucuk, salam, bulyonlar, hazır yemekler gibi birçok üründe sıklıkla kullanılmaktadır.
-Araştırmalar gösteriyor ki bir nörotoksin olan MSG sinir hücrelerine ve merkezi sinir sistemine zarar verir ve kanserojendir.
-Kronik(uzun süre) tüketiminde parkinson, migren, kalp çarpıntısı, halsizlik ve birçok hastalığa neden olmaktadır.
-Aşırı iştaha neden olarak obeziteye yol açmaktadır.
Görüldüğü gibi tavuk bulyonlar içerisinde birçok katkı maddesi bulundurmaktadır. Bu katkı maddelerinin de sağlığımıza çeşitli zararları vardır. Bu yüzden hazır tavuk bulyonlarının tüketiminden uzak durulmalıdır.

Monosodyum glutamat hakkındaki detaylı yazımızı okumak için linke tıklayabilirsiniz; https://diyetoloji.com/2018/09/14/monosodyum-glutamat/
Sağlıcakla…

Yazarımız hakkında

Avatar

Konuk Yazar 2

Yorum Yazın!