Genel Bilgiler

Gizli Bir Cevher: Kuşkonmaz

Latince adı Asparagus officinalis olan kuşkonmazın en büyük üreticisi ve tüketicisi Çin iken; Peru dünyanın en büyük ihracatçısıdır. Ülkemizde ise Balıkesir, Muğla, Edirne ve Tokat gibi illerimizde üretimi yapılmaktadır.

Kuşkonmaz yeşil ve beyaz kuşkonmaz olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır.

Kuşkonmaz hasadı mart ayının ortasında itibaren başlamaktadır. Taze kuşkonmaz hızlı bir şekilde bozulmaktadır. Bu nedenle oda sıcaklığında 3-5 gün, buzdolabında 14-15 gün saklanabilmektedir.

Peki, faydaları nelerdir?

  • İyi bir C vitamini kaynağıdır.
  • Kuşkonmaz kökleri vücut için gerekli olan kalsiyum, magnezyum, fosfor ve çinko gibi mineraller bakımından zengindir.
  • Hem çözünür hem de çözünmez posa içerdiğinden iyi bir lif kaynağıdır. Bu nedenle prebiyotik etki göstererek bağırsak sağlığını korumaktadır.
  • Yapılan çalışmalarda kuşkonmazın anne sütünün verimi arttırdığı gösterilmiştir.
  • Yapılan başka bir çalışmada kuşkonmaz tüketen erkeklerde sperm sayısında artış görülmüştür.
  • Kuşkonmaz sürgünlerinin içerdiği biyoaktif bileşenler ile antitümör(Tümör meydana gelmesini engelleyen, tümörün büyümesine engel olan), antiaging(yaşlanma karşıtı), antimikrobiyal, antifungal(mantar önleyici), antikanser(kanser gelişmesini önleyen), antiinflamatuar(iltihap önleyen), antiülser gibi aktiviteler göstermektedir.
  • Bununla beraber bu biyoaktif bileşenler sayesinde kanser, diyabet, nörodejeneratif hastalıklar, hipertansiyon, hiperlipidemi ve metabolik sendrom gibi hastalıklar üzerinde olumlu etkileri olabileceği düşünülmektedir.

Ancak kuşkonmaz yüksek oranda pürin içerdiğinden böbrek hastalıklarında tüketilmesi önerilmemektedir. Ayrıca gut hastaları da tüketimine dikkat etmelidir.

Sağlıcakla kalın…

Yazarımız hakkında

Avatar

Konuk Yazar 3

Yorum Yazın!